а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пекинезер

мн. пекинезери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28687
Раса на нучиња со куса сплескана муцка, мало тело со долги влакна и куси нозе.
Англиски: pekinese
Употреба: Зоологија