а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пека

пекаат; пекал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13817
1. Моли плачејќи, настојувајќи многу.
Англиски: beg Албански: lus
Примери:
Туку му пекал да му ја сврши работата.
Ич не ме чекај, ич не ме пекај.
2. Копнее по нешто, има силна желба за нешто.
Англиски: yearn Албански: kam mall, më merr malli
Примери:
Родителите пекаа да го видат синот.
3. Има голема потреба за нешто.
Англиски: beg, need Албански: lus, kërkoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Земјава пека за вода.
(разг.) Пека за ќотек.
Ѝ пекало на мајка си да му купи балон.