а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пекарница

Види и: пекар (м.)
мн. пекарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46975
Таму каде што се подготвува, пече и продава леб.
Англиски: bakery
Примери:
градска пекарница
парна пекарница