а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педераст

мн. педерасти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се предава на педерастија.
Англиски: homosexual
Употреба: Груб збор , Разговорно