а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пегла

мн. пегли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18884
Метална направа што загрејана во домаќинството се користи за мазнење на ткаенини и облека.
Англиски: iron Германски: Bügeleisen
Примери:
Автоматска пегла на пареа.