а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајдосува

пајдосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. пропаѓа
Англиски: ruin Албански: humbet, zhduket
Употреба: Архаизам , Разговорно
2. свршува, завршува работа
Англиски: complete Албански: mbaroj, kryej
Употреба: Архаизам , Разговорно