а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паузира

паузираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 24499
Прави, има пауза, се одмора, прекинува.
Англиски: pause
Примери:
Паузираше една година поради болест.