а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патријархален

патријархална
Вид збор: Придавка
Ранг: 8014
Верен на старите традиции, туѓ за новата култура.
Англиски: patriarchal
Примери:
Патријархално семејство, патријархално воспитание.