а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патор

Види и: патка (ж.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21353
патка
Англиски: drake
Употреба: Зоологија , Ретко
Изведенки
паторок м.
мн. патороци
(ретко)