а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патопис

мн. патописи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11731
Литературни импресии од патување.
Англиски: book of travels
Употреба: Книжевен збор , Литература
Изведенки
патепис м.
мн. патеписи
дијал.