а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патина

мн. патини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15113
1. Тенок слој што се јавува како последица на оксидацијата на подлогата, кај бакарот зеленикава, благородна 'рѓа.
Англиски: patina Албански: shtresë e gjelbër nga oksidimi
Употреба: Хемија
2. Придобивање изглед на старина.
Англиски: patina Албански: vjetërsi
Употреба: Преносно значење
3. трага
Англиски: track Албански: gjurmë
Употреба: Дијалектен збор