а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасторала

мн. пасторали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29358
1. пастирска песна
Англиски: pastoral Албански: pastorale, baritore
Употреба: Музика и танц
2. Театарско дело со пеење со теми од пастирскиот живот.
Англиски: pastoral Албански: pastorale, baritore
Употреба: Сцена
3. Музичко дело со пастирски, идиличен карактер.
Англиски: pastoral Албански: pastorale, baritore
Употреба: Музика и танц