а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастирски

пастирска
Вид збор: Придавка
Ранг: 28894
1. Што се однесува на, што е од пастир.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
пастирска песна
2. Што се однесува на пастир како душегрижник.
Англиски: pastoral
Употреба: Книжевен збор , Религија
Примери:
пастирска проповед