а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастеризиран

пастеризирани
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) Што бил подложен на пастеризација.
Англиски: pasteurized Албански: i pasterizuar
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пастеризирано млеко.