а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастеризација

(едн.) пастеризацијата
Вид збор: Именка, женски род
Загревање на прехранбени производи, млеко, конзерви до температура при која загинуваат микроорганизмите, а се запазуваат нутритивните својства производите.
Англиски: pasteurization Албански: pasterizim
Употреба: Гастрономија