а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паспорт

мн. паспорти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33232
Легитимација за патување во друга држава, пасош.