а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паспарту

мн. паспартуа
Вид збор: Именка, среден род
Рамка од картон што ја дели сликата или цртежот од нејзината околина.
Англиски: mount Француски: passe-partout
Употреба: Ликовна уметност