а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паспал

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33138
1. Прав од брашно при мелење жито.
Албански: fundrinë mielli
2. Отпадоци во форма на крпи што се јавуваат при обработка.
Англиски: waste fabric Албански: mbeturin pëlhure
3. парталко
Англиски: blackguard Албански: zhelan, partallxhi
Употреба: Преносно значење