а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасмо

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31383
1. Дел од навиткана преѓа.
Англиски: yarn Албански: çile, fije
2. Пластови волна или лен за предење.
Албански: shtresë leshi ose liri
Изрази
(посл.) Не го гледа (жала) пасмото, туку го гледа (жала) влакното - не обраќа внимание на суштината туку се губи во ситниците.