а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасмина

(едн.) пасмината
Вид збор: Именка, женски род
(обично за животни) сој, раса
Англиски: breed
Примери:
Коњ од добра пасмина.
Ждребиња од добра пасмина.