а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасладиса

(се) пасладисаат
Вид збор: Глагол, свршен
се испружува, се простира
Англиски: spread
Употреба: Архаизам