а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паскал

мн. паскали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24230
Единица за мерење притисок. Изведена единица во меѓународниот систем (SI) на мерни единици. (симбол: Pa)
Латински: Pa Англиски: pascale
Употреба: Физика , Хемија
Примери:
Паскал е единица за притисок.