а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасиште

мн. пасишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7438
Ливада или земјиште каде се напасува стоката.
Англиски: meadow
Употреба: Земјоделство