а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасиониран

пасионираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32139
Страстен во некоја дејност, активност.
Англиски: passionate
Примери:
пасиониран собирач на марки
Изведенки
1. пасионирано прил.
Пример: Пасионирано го проучува македонскиот фолклор.
2. пасионираност ж.