а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасинок

мн. пасинци
Вид збор: Именка, машки род
1. Заварен син на еден од сопрузите.
Англиски: stepson Албански: thjeshtër, djal nga njëri bashkshort
2. Оној што е лишен од грижа, од внимание.
Англиски: stepson Албански: thjeshtër
Употреба: Преносно значење