а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасивизира

пасивизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 31797
1. Умртвува нечија активност.
Албански: pasivizoj
Употреба: Политика
2. (се пасивизира) Се повлекува од јавно дејствување.
Албански: pasivizoj
Употреба: Политика