а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасива

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26113
1. Сите долгови и обврски на едно претпријатие.
Англиски: liabilities Албански: detyrime
Употреба: Економија
2. Недостатоците во извесна дејност.
Англиски: drawback Албански: pengesë, disfavor
Употреба: Преносно значење