а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасе

пасат; паси, пасете; пасев, пасеа; пасел; пасен; пасејќи; пасов, пасоа; пасол; пасле
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2983
1. За животно - јаде трева и сл.
Англиски: graze Албански: kullos
Употреба: Зоологија
Примери:
Кравите пасеа.
(разг.) Пасе трева.
2. (за пчели) Пушти во природа да се хранат.
Англиски: feed Албански: ushqej, kullos
Употреба: Зоологија
Примери:
Годинава не ги пуштил пчелите да пасат во селската корија.
3. напасува
Англиски: feed Албански: kullos
Употреба: Разговорно
Примери:
Овчарот ги пасеше овците.
4. За коњ, магаре - пари.
Англиски: copulate Албански: kullot
Примери:
Нашиот пастув ја пасе вашата кобила.
5. (се пари) се тера
Англиски: copulate Албански: çiftohem, ndërzehem
Примери:
Кобилата се пасе.
Изрази
А ти мислиш дека ние пасеме трева - дека сме наивни.
Паси трева кога знаеш!
Каде расло, каде пасло!
Друг ги пасе овците, друг ја стриже волната (посл.)