а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парохија

мн. парохии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27628
Најмала управна област на православната црква со која управува парох.
Англиски: parish
Употреба: Црковен термин
Изведенки
парохиски прид.
парохискиот