а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паркет

мн. паркети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8622
1. Штичиња за под.
Англиски: parquet Албански: parket
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Буков паркет.
2. Самиот под со такви штичиња.
Англиски: parquet Албански: parket
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Лизгав паркет.