а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пареа

мн. пареи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3779
Вода во гасна состојба.
Англиски: steam Албански: avull
Употреба: Разговорно
Примери:
Се креваше пареа од јадењето.
(разг.) Денеска нѐ има, утре ќе нѐ нема, ќе загинеме како пареа.
Изрази
Работи со полна пареа - работи со полн капацитет, со сите сили.
Изведенки
парева ж.