а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пара

параат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10389
1. За сошиено, везено, плетено, го кине, рашива.
Англиски: tear
Примери:
Мајка ги параше чорапите.
2. (за уши) Звукот му ги пара ушите.
Англиски: tear
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сирената на бродот ги параше ушите.
3. (се пара) Се кине.
Англиски: tear
Употреба: Разговорно
Примери:
Ни се шие ни се пара.
Изрази
(посл.) Ако не ми шиеш, (барем) не парај ми.