а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параспуриште

Вид збор: Именка, среден род
1. Земјиште кое некогаш припаѓало на ага а кое го давал на бесплатно уживање на чивчија.
2. параспyр
Албански: paraspyr
Употреба: Аугментатив , Разговорно