а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параноик

мн. параноици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25186
1. Тој што боледува од параноја.
Англиски: paranoiac Албански: paranoik
Употреба: Медицина
2. луд, ненормален
Англиски: paranoiac Албански: paranoik, i çmendur
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
параноичар м.
мн. параноичари