а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парадокс

мн. парадокси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3320
1. Неверојатно, неочекувано, наспроти здравиот разум, наспроти вообичаената (мисловна) претстава; привидна бесмислица, особеност, настраност, необична или чудна мисла или нешто.
Англиски: paradox Албански: paradoks
Употреба: Филозофија
Примери:
видовит слепец
2. Подвид на антитезата: реченица каде што два дела на прв поглед делуваат спротивни, но сепак стојат едно до друго.
Англиски: paradox Албански: paradoks
Употреба: Лингвистика , Ретко
Примери:
Не се плашам, ама ми е страв.