а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парадира

парадираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29747
1. Прави парада.
Англиски: parade Албански: dal në paradë, parakaloj
2. Оди со параден чекор.
Англиски: parade Албански: ec me hapa parade
Употреба: Воен термин
3. Се стреми да се истакне пред други.
Англиски: parade Албански: paradoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој многу сака да парадира со своето знаење.