а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парадигма

мн. парадигми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5236
1. Таблица на формите на некој збор како образец на деклинација или конјугација.
Англиски: paradigm Албански: paradigmë
Употреба: Граматика
Примери:
глаголска парадигма
2. образец за нешто
Англиски: paradigm Албански: paradigmë
Примери:
парадигма на селскиот живот
митолошка парадигма
импресионистичка парадигма
Изведенки
парадигматски прид.
парадигматскиот