а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параден

парадна
Вид збор: Придавка
Ранг: 20565
Што се однесува на парада, што е од парада.
Англиски: parade
Примери:
Парадна униформа.
Параден марш
Параден скок.