а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парадентоза

(едн.) парадентозата
Вид збор: Именка, женски род
Хронично воспаление на забното непце што обично доведува до испаѓање на забите.
Англиски: paradentosis
Употреба: Медицина