а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парада

парадата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6098
1. Свечен марш на воени единици.
Англиски: parade Албански: paradë, parakalim
Употреба: Воен термин
Примери:
Воена парада.
2. Колона од народ по повод некоја свеченост.
Англиски: parade Албански: paradë
Примери:
Парада на убавици.
3. Одбрана на голманот во фудбалот.
Англиски: parade Албански: paradë
Употреба: Спорт
Примери:
Убава голманска парада.