а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параграф

мн. параграфи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8641
1. Дел од текст во правилник и др. со кој се почнува нов став со самостојно значење
Англиски: paragraph Албански: paragraf
Употреба: Лингвистика
Примери:
Се бележи со знакот §.
2. самиот знак §
Англиски: paragraph Албански: paragraf
3. закон
Англиски: law Албански: paragraf, ligj
Употреба: Правда , Разговорно
Примери:
(разг.) Го фати параграфот.