а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параглајдер

мн. параглајдери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31893
Направа слична на падобран што му овозможува на летачот да скокне од височина и лебди во воздухот.
Англиски: paraglider
Употреба: Спорт
Примери:
Ќе се изненадите ако ви кажам дека размислувам да научам да летам со параглајдер.
Тој летајќи со параглајдер, од непознати причини изгубил контрола и паднал во близина на селото.
Изведенки
1. параглајдерски прид.
параглајдерскиот
2. параглајдерство ср.