а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параглајдерист

мн. параглајдеристи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38098
Тој што лета со параглајдер.
Англиски: paraglider
Употреба: Спорт
Примери:
Поради лошите временски услови, параглајдеристот беше принуден да слета.