а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паравојска

мн. паравојски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43886
Нерегуларна војска, која ги нема законските, моралните и други норми на државната војска.
Англиски: paramilitary
Употреба: Воен термин