а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параван

мн. паравани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15318
1. Подвижно засолниште, преграда во соба.
Англиски: screen Француски: paravent Албански: paravan
2. маска, прикривање
Англиски: disguise Албански: paravan, maskë
Употреба: Преносно значење
Примери:
(разг.) Зад параванот на нечесните намери.
Тој му служи како параван.