а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параболичен

параболичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 47781
Што се однесува на, што е како парабола.
Англиски: parabolic
Примери:
параболична антена
Изведенки
параболичност ж.