а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папагалство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Папагалско однесување, имитирање на туѓите зборови и мисли.
Англиски: imitation
Употреба: Пејоратив
Изведенки
папагалштина ж.
(едн.)
пејор.