а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пантомимичар

пантомимичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44889
Тој што изведува пантомима.
Англиски: mime
Употреба: Сцена
Примери:
Пантомимичар од светски глас.
Изведенки
пантомимичарка ж.
мн. пантомимичарки