а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паметно

Вид збор: Прилог
Ранг: 7817
умно, разумно
Англиски: reasonable
Примери:
Паметно зборува, треба да го послушаме.