а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паметник

мн. паметници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10136
1. памет
Англиски: memory Албански: memori, mendje
Употреба: Ретко
2. споменик
Англиски: statue Албански: monument, përmendore